6 Ekim 2009 Salı

sözlüğü bıraktım

2005 yılından beri yazmakta olduğum, hayatımın önemli bir parçası olan ekşi sözlük'ü bıraktım. aslında bir açıklama yapma niyetinde değildim ama herkese tek tek anlatmaktansa ortaya bi kere anlatmak daha mantıklı göründü.

uzunca bir süredir sözlüğü bırakma niyetinde olduğumu epey insan biliyor. sadece yeni bir başlangıç yapacağım zamanı bekliyordum. bugüne kadar bir sürü süper insanla tanıştım, bilgilendim, güldüm, güldürdüm. en hisli olduğum anlarda bile sözlük bana bir dost olmuştur. her ne kadar ince bir sitemim olsa da sözlüğü hep iyi hatırlamak gerekir. türkiye şartlarının ve cemiyetci/cemaatcı yapısının ötesinde bi yer. yine de ülkede olmayan düşünce özgürlüğünden haliyle nasibini alıyor.

dönelim ieika'ya. bu sene toplamda 9 ay 1 haftalık çaylaklık cezası aldım. son olarak da nickinne nickli praetörle tartıştım. ronaldinho'nun sözlüğü mahkemeye veremeyeceğini ( oysa fotomaç her sene fenere getiriyor adamı) ama sözlükte praetörlük yapan nickinne'nin sözlüğü şikayet edebileceğini ve sözlüğü yaptırımlara maruz bırakabileceğini söylediler. komik geldi, hala da öyle geliyor.

son olarak nickinne darth maul'a yazdığım "ssg yalağı" entrysini de sildi. bunu silebilmeleri için sadece darth maul'un şikayette bulunması gerekir ki böyle bi'şey mümkün değil. bununla birlikte önemli olmadığını da belirtirim.

bu arada söylemeden geçemeyeceğim "intihar ederken ipi kopan adam" gerçekten kötü bir sözlük yazarı değildi. ha bu nick benim, dolayısıyla tarafsız olmam mümkün değil ama öyleydi. garibim 9 aydan fazla ceza aldığı bu sene de bile 3 kez geçen haftanın en beğenilenlerine girmiş bir nicktir ( ha bi kıstas değil artık bu en beğenilenler). sözlüğe ilk geldiği hafta bile en beğenilenlere girmişti. hatunlara yavşamadı, kimseyi mahkemeye vermedi, tehditlerde bulunmadı. mallar listesine bile hiç dokunmadı. iyiydi lan. valla bak.

kimseyle şahsı bir olayı da olmadı. şüphesiz ki bazen tartışma etiği dışına çıktığımız anlar olmuştur. inananlardan helallik, gerisinden de anlayış bekliyorum ki anlayış daha önemli benim için onu da söyleyeyim.

bok atmamı bekleyenler için de sözlüğün artik popilist bi yer olduğunu, 65 entryli bir başlıktan sadece bildiğim 5-6 yazarı okuduğumu geri kalan yazarlar içinse üzüldüğümü söyleyebilirim. bir kısmınınsa paylaşacak fikirleri, verebilecekleri bilgileri hatta espri yapacak yetenekleri bile yok. onlar da yazar sıfatıyla kayıtlı okur olarak takılıyorlar

sözlüğün esas sorununun da bu popilistliklerden faydalanmak isteyen asalak takımı olduğunu da düşünüyorum. adamın tek amacı facebook'unda ekşi sözlük yazarı olduğunu paylaşmak. haliyle "sözlükçülerin cep telefonu melodileri" başlığına entry girmekten başka bi sike yaramayan bu asalak takımının çetrefilli mevzulardan uzak durduklarını, rüzgar nereye esiyorsa o tarafa doğru üflediklerini biliyoruz. sözlük bunları ayrıştıracak bir formül bulamadığı sürece de kalitesi düşmeye devam edecektir. yönetimde bir zafiyet de var gibi. teknik açıdansa teo'nun yokluğu hep hissedilecektir.

son olarak tüm yazar arkadaşlarıma, halimi hatırımı soran badilerime, yazdığımız kıytırık entryleri okuyanlara teşekkur ederim. ben hepsini gülüşelim diye yazmıştım. öyle yapmaya da devam edelim derim.

5 yorum:

 1. uzuldum baslikta gorunce de. entry'lerim at sikinde kelebek gibi duruyor simdi senin baslikta. silsem mi bilemiyorum :\
  gerci benim de birakmam yakindir. o bahsettigin tayfa yuzunden ne tadi var ne bir sey. oyle iste.

  YanıtlaSil
 2. ya aslında her entry hoş bir anı. ben acele davranıp hepsini sildim. kalması gereken epeyce şey vardı gibi. sonuçta sağlık mağlık olsun demek gerekir. bu arada sen bu sefer de bırakırsan bi daha da hiç dönmezsin.

  YanıtlaSil
 3. oyle olur. cok kez "hesabi kapat" sayfasindan dondugum oluyor. ama sirf iletisim imkani icin bile vazgeciyorum kapatmaktan. adam gibi yazdigim yok zaten, okursam da eski entry'leri okuyorum. gundemi sikeyim afedersin.

  YanıtlaSil
 4. sana bi şey olmasın..

  YanıtlaSil
 5. popilist ne ya, daha "popülist" yazmayi bilmeyen biri olarak başka sözlük yazarlarına atıp tutmak da ne kadar doğru tartışılır.

  YanıtlaSil