22 Mayıs 2009 Cuma

ekşi sözlük

monarşiyle yöneltiliyor ya işte insana koyan o. sen sansürü protesto etmek için logona siyah bant çek ama sansür zihniyetiyle aynı davran. kendisi bu kadar ironik işte. eskiden içerisi böyle ironilerle doluydu şimdi kendi hali.

bi insanı üç ay sözlükten uzaklaştırmak demek "bi daha gelme, yazma" demektir.

niye bu despotizm ya?

vakit gazetesi tuvalet kağıdı gibidir abicim. bak burası daha bi özgür ortam sözlüğe göre. blog'umu da şikayet etmeyen ekşi sözlük moderasyonu toptur. savcılığa direkt suç duyurusunda bulunsunlar. uğruna beni üç ay çaylak ettileri gazeteye yine aynı şeyi buradan da söylesem gocunmuşlardır eminim.

bi paragraf yukarısı biraz saçma, biraz alaycı ama esas söylemek istediğim şey bu insanların " bak sevgili ieika, seni anlıyoruz. gazete üniversiteleri meyhaneye benzetince sen de bi sürü üniversite öğrencisini temsilen gazeteyi tuvalet kağıdına benzettin. görüşüne katılırız ya da katılmayız ama bunu ifade etmen bir suç. malesef ülkemizde düşünce özgürlüğü istediğimiz kıvamda değil. 2-3 gün hesabını kitliyoruz, sen de bu sebeplere karşı elimizden bi'şey gelmediğini bil ve istersen düşün" işte bunu yapamayacak kadar aciz bir yönetime sahipler. evet evet "acizler".

ve diğer saçmalığa gelelim. eğer bi yazarı "götümüze girebilir" gerekçesiyle cezalandırıyorsan ondan 10 adet kıytırık entry bekleme. sanki 2000 küsür entry giren yazar o 10 adet çaylak entrysinde formata uyumayacak gibi davranmayın. illa 2000 entry girmeye de gerek yok. benim burada sözlüğün formatıyla bir problemim olmamış. sadece hukuksal bir engele takılmışım. 10 tane kıytırık entry girince anayasa mı öğrenmiş sayılıcam yoksa ceza hukuğu mu?

"en iyisi düşünce özgürlüğü serbest kalana dek yazmamak!"

işte amaçladıkları şey bu. sani korkak, sinmiş birey yapmak. tıpkı 80 darbesiyle ebeveynlere yapılan gibi. konuşmaktan, düşünmekten, ifade etmekten ve yazmaktan vazgeçirmek. işte sözlüğün gözden kaçırdığı konu buraya çanak tutuyor oluşu.

ben onlardan daha esnek kurallar isteyemem. çünkü yaşadığımız ülkenin kuralları maalesef bunlar. her iktidar "anayasa'yı değiştirecem" diye gelir ama fikir birliği olmadığı için değiştiremez. hatta amayasa denir bizim anayasa'ya. zira her maddede öreneğin şöyle bi ifade vardır. "her birey düşünce özrürlüğü ve ifadesinde özgürdür ama...". işte bu yüzden amayasa deniyor. ama esnek kural isteyemem diye anlayış da mı beklemeyeyim be kardeşim?

6 yorum:

 1. sözlükte bile, sokakta sigara içen kadına orospu, beş yaşında mendil satan çocuğa piç demek format daihilinde serbestse ve tanım ya da örnek değil sebebiyle insanlar uçuruluyorsa adalet aramanın mevcut dünya düzenindeki gereksizliği alenidir.

  YanıtlaSil
 2. çok uzun zamandır sözlük okuru, bir süre önce çaylak ilan edilene kadar da ekşi sözlük yazarı birisi olarak söyleyebilirim ki, son zamanda sözlükte varolabilmenin gerçek yolu dikkat çekmekten geçiyor. geçmişte banu güven'e aşık olup nutella yemek, lost bitince okan bayülgen'e akıl vermekten geçerken, şimdi bu yol ne yazıkki sokakta sigara içen kadına orospu, mendil satan çocuğa piç demekten geçiyor. kutuplar arası tartışmalara dahil olanlar dikkat çekiyor ve bu tartışmalar sözlüğü bir foruma çevirmesine -ve sözlüğü forum'a çeviren entryler girmenin yasak olmasına- rağmen bu tartışmalara katılmayan bizler anket doldurduğumuz, edit:imla yazdığımız için çaylak yapılıyoruz. türkan saylan'ın vefatıın ardından açılan "türkan saylan'ın wipeout'a katılması" başlığının girmediği göte benim yazdığım edit:imla mı giriyor ? ünlü ateistler başlığına angelina jolie yazınca nasıl olsa angelina okumaz diye bi kişiyi ateist yaftası yapıştırmak göte girmiyor mu ? ajdar anık'a yaratık yazınca iyi hoş ama aynı şeyi farz-ı misal banu güven başlığına yazınca tepki çekiliyor.

  velhasıl birileri sözlükte kavga ediyor ve moderasyon bundan memnun olucak ki kavga edenler, ölmüşlere bile laf atmaktan çekinmeyenler yerinde duruyor. tıpkı sınıfın en haylaz öğrencilerinin hocaların 1 numaralı adamları olması gibi..

  YanıtlaSil
 3. bence ekşi sözlük'ü boşverelim. en iyisi blog. ilerde "iyi ki çaylak oldum. bu sayede bloğu tanıdım" diyebilirsin. eğer böyle dersen, ben de "ben demiştim" derim :)

  YanıtlaSil
 4. yok blog olayından ben de memnunum. sadece insan insan yazdıklarımı daha fazla kişi okusun istiyor. ama boş okuduktan sonra neye yarar. burada az olur, öz olur ama bizim olur. zaten sözlüğe geri dönmeyi düşünmüyorum.

  ya da şöyle ifade edeyim, sözlük kendi dinamiklerini ele almadıkca, formatında değişime gitmedikce sözlüğün despot rejimi devam ettikce bu sözlüğe girilmez..

  herkese tek tek cevap varmektense ortaya bi karışık oldu bu yorum:)

  YanıtlaSil
 5. Ekşi Sözlük'te baadermolothoff (rezildans@blogspot), alakasız bir başlıktaki bir girisinde dedi ki:
  "kedi sikine sürülecek aklı olmayan fok bıyıklılar"... a.k. partili tiplemeleri uzaktan da olsa imâ ederek.

  Anında, sanki sırf sözlükte bütün gün, sıçık zihniyetlerinin ürünü başlıklar açmak ve entriler girmek için belli yerlerden para alıyorlarmışcasına her daim aktif olan ve t-araf'ı oldukları bokun aksi yönünde biraz sert entri giren yazarları ispiyon manyağı yapan yobaz yazarlar tarafından 2 kere ispiyonlanarak çaylak edildim.

  6 ay geçti aradan. Hala çaylak onay listesinde 30 bin bilmemkaçıncı sıradaymışım da bilmem ne. Çaylak olarak girdiğim 10. entri belki kapak olmuştur moderasyona:

  SÖZLÜK HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR:

  340. sözlükteki ünlü troller hiç mi formata uymuyor? hep mi düzgün yazıyorlar da istikrarlı bir şekilde yazarlık konumlarına halel gelmiyor? formata uygun yaz da ne yazarsan yaz sistemi iflas etmiş olabilir mi? ispiyonlanan yazar, bu konuda bilgilendiriliyor mu uçmadan ya da çaylak edilmeden önce? bilgilendirici giriler yerine saçmasapan 'ateist-dinci', 'kürt faşisti-türk faşisti', 'başı açık kızların orospu olduğu gerçeği-türbanlı kızların gerzek olduğu gerçeği' gibi atışma tarzında beş para etmez konu başlıklarını gün boyu sol çerçevede görmek zorunda mıyız?

  yukarıdaki soruların da eklenebileceği entry başlığıdır.

  (#16681541)

  YanıtlaSil